تبلیغات
other - مادر امام سجاد علیه السلام کیست ؟
other

در كتاب هاى تاریخ آمده است كه مادر امام سجّاد علیه السلام "شهربانو" دخترآخرین پادشاه ساسانى "یزدگرد سوّم" بوده است.
امپراتورى ایران، همچون هر نظام جاهلى دیگر بر ظلم و ستم ‏وسیاست هاى طبقاتى استوار بود. با درخشیدن نور اسلام، این نظام همچون‏ درختى پوك و پوسیده كه از وزش بادهاى سهمناك ریشه كن مى ‏شود،نابود شد. پادشاه ایران از شهرى به شهرى مى ‏گریخت تا آنكه سر انجام درخراسان به قتل رسید و خانواده ‏اش در همان شهر ماندگار شدند تا آنكه‏ خراسان در روزگار خلافت عثمان در سال 32 هجرى به دست مسلمانان‏ فتح شد و خانواده امپراتور مقتول ایران، به اسارت مسلمانان در آمدند و به مدینه آورده شدند. چون آنها را در پیشگاه خلیفه سوّم و اصحاب‏ بزرگ پیامبر(ص) حاضر كردند، امیر مؤمنان على بن ابیطالب(ع) عثمان را به‏ گرامیداشت خاندان یزد گرد تشویق كرد و بدین منظور حدیثى از پیامبر صلى الله علیه وآله را براى او خواند كه فرموده بود: "عزیزان قومى را كه به ذلّت‏ افتاده‏ اند، گرامى دارید". شاید یكى از حكمت هاى این سخن دلجویى ازمردمى باشد كه همواره سران و بزرگان خود را مورد احترام قرار مى‏ دادند،تا مبادا پرده ‏هاى كینه و دشمنى میان آنان و پذیرش اسلام، مانعى ایجاد كند. چون عثمان در این باره درنگ كرد، امیر مؤمنان امام علی‏ علیه السلام فرمود:
"به خاطر خدا سهم خود و سهم بنى هاشم را از اینان آزاد كردم".
انصار و مهاجران نیز در این كار از آن‏ حضرت پیروى كردند. خلیفه هم‏ چاره ‏اى جز این فرا روى خود ندید. آنگاه امام على علیه السلام پیشنهاد داد كه هر یك ‏از اسرا را به حال خود بگذارند تا همسرى مناسب براى خود برگزینند.یكى از دختران یزد گرد؛ امام حسین علیه السلام را برگزید و دوّمى نیز امام حسن‏ علیه السلام وبنا به قولى محمّد ابن ابى بكر را به همسرى خود انتخاب كرد.
"شهربانو" در این سال بار دارشد و در نیمه جمادى الاوّل سال 33هجرى نخستین فرزند خویش را به دنیا آورد و در همان روزهاى اول پس‏ از زایمان بدرود حیات گفت. سپس یكى از كنیزان امام حسین علیه السلام متكفّل‏ نگهدارى كودك شد. بدین ترتیب. امام زین العابدین علیه السلام در دامن آن كنیز بزرگ شد. مردم مى‏ پنداشتند كه آن زن مادر واقعى امام سجّاد است درحالى كه او كنیز امام حسین علیه السلام بود.(1)
امام سجّاد علیه السلام هفت ساله بود كه پدر بزرگش، امیرمؤمنان‏ امام علی علیه السلام در محراب‏ مسجد كوفه به شهادت رسید. پس از چند ماه اهل بیت به مدینه‏ بازگشتند، جایى كه على بن الحسین (ع) در خانه‏ هاى آكنده از بوى خوش‏ پیامیرصلى الله علیه وآله رشد كرده بود. امام هفده ساله بود كه عمویش امام حسن‏ مجتبى(ع) را با زهر به شهادت رساندند.
امام سجّاد(ع) در سایه پدر بزرگوارش امام حسین (ع)، نقش رهبرى را در رویاروئى با ارتداد جاهلیّت مآب اموى را تجربه مى ‏كرد.
در باره ویژگى این مبارزه وریارویى آرام و مخفیانه، اطلاعات اندكى‏ در دست‏ است. در واقع از این دوره تنها سخنرانی هاى امام حسین‏ علیه السلام بر علیه‏ معاویه ونامه‏ هاى آتشین آن‏حضرت به ‏او وقیام هایى كه به‏ره برى اصحاب‏ پیامبر(ص) كه هواخواه اهل بیت(ع) آن‏حضرت بودند، براى ما باقى مانده است.
امّا به نظر نگارنده همین اطلاعات اندك مى‏تواند تصویر كاملى از اوضاع سیاسى كه امام سجّاد(ع) در زمان پدرش، یعنى در سنین جوانى با آن‏ دست به گریبان بوده، در پیش روى ما به نمایش بگذارد.
---------------------------------------------
1-در برخى از آنچه نقل شد بر حدیثى كه از امام روایت شده و در بحار الانوار ج‏46،ص‏8 آمده است استناد جستیم. طبق این روایت اسارت دختران یزد گرد در زمان‏ عثمان روى داده است امّا در بعضى روایات آمده كه آنان در زمان عمر به اسیرى‏ گرفته شدند. امّا این روایت دور از سیاق تاریخى است چرا كه با فتح خراسان و تاریخ ‏ولادت امام زین العابدین(ع) و... سازگارى ندارد.
نوشته شده در پنجشنبه 14 آذر 1392ساعت 11:29 ب.ظ توسط yar 314| نظرات ()

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Night Skin