تبلیغات
other - آیا می دانید ساده ترین راه برای طولانی شدن عمر چیست ؟
other

یکی از آرزوهای بشر این است که عمر طولانی داشته باشد و چه بسا انسان هایی را می توان یافت که به فکر جاودانگی هستند.
اگر بخواهیم عمر انسان را به چیزی تشبیه کنیم ، می توان آن را به وسایل الكتریكی شارژی تشبیه کرد.همانطور که اگر شارژ باتری وسیله الكتریكی تمام شود، آن وسیله از کار می افتد و دیگر نمی توان آن را مورد استفاده قرار داد و باید آن را برای شارژ مجدد به یک منبع انرژی متصل کرد (تا زمانی که عمر باتری اش تمام شود و دیگر شارژ کردن سودی نداشته باشد)، انسان هم همینگونه است .البته با این تفاوت که قبل از تمام شدن عمر انسان باید آن را شارژ کرد و پس از مرگ ،انسان بازگشتی به دنیا نخواهد داشت(مگر به اراده خداوند قادر).
حال می خواهیم بدانیم آن منبع انرژی که انسان باید برای تمدید عمر خود به آن متصل شود و به یكی از آرزوهای خود دست یابد چیست؟ جواب این سوال را در فرمایش حضرت علی بن موسی الرضا می توان یافت.ایشان می فرمایند:
((یكون الرجل یصل رحمه ، فیكون قد بقی من عمره ثلاث سنین فیصیرها الله ثلاثین سنة و یفعل الله ما یشاء)) اصول کافی ، ج 2، ص 150
گاهی ، مردی كه سه سال از عمرش باقی مانده صله رحم می كند و خدا عمرش را 30 سال قرار می دهد و خدا هرچه خواهد می كند
معنای واژة "صله": صله واژه‌ای عربی است كه در كتب لغت برای آن ده‌ها معنی ذكركرده‌اند از جمله به معنی پیوستن، پیوند، برقراری خویشی است.
برخی گفته‌اند: حقیقت صله، مهربانی و لطف و رحمت است. یا آن كه خویشان را در ثروت و رفاه خود شریك گرداند.
در میان مردم عرب، زمانی كه كسی بخواهد بگوید، مردی بر مرد دیگر احسان كرد و مال یا چیزی به او هدیه داد، می‌گویند: فلانی به وسیله مالی كه بخشیده است، (و صله كرده) خود را به فلانی وصل نموده است.
معنای واژة "رحم":
رحم در لغت و عرف به معناى نزدیکان و بستگان است و در اصطلاح فقه نیز بر اساس قول بعضی از فقها همان معناى لغوى است؛ یعنى مطلق نزدیکان و بستگان البته با این قید که نسبی باشند نه سببی، چه مذکّر باشند و چه مؤنث، جزء ورثه باشند یا نه، محرم باشند یا غیر محرم، مسلمان باشند یا کافر، از طرف پدر باشند یا مادر، یا هر دو. البته لازم است که از نظر نسبى بسیار دور نباشند تا مردم آنها را از اقوام و ارحام شخص بدانند و گرنه باید گفت همه انسان‏ها از اقربا و بستگان همند؛ بر اساس این نظر، میزان و معیار در تمامى این موارد عرف است. در کنار این قول بعضی از علما رحم را اقوامی می دانند که در طبقات ارث قرار می گیرند که شامل تمام فرزندان و حتی نوه های خاله، دایی، عمه و عمو می شود.
نوشته شده در سه شنبه 12 آذر 1392ساعت 06:39 ب.ظ توسط yar 314| نظرات ()

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Night Skin